Vodná elektráreň a princíp jej činnosti

Vodné elektrárne fungujú na princípe premeny mechanickej energie vody na elektrickú energiu.  Vodný prúd prechádza nepohyblivými rozvádzacími kanálmi turbíny a takto usmernený vodný prúd vteká do opačne zakrivených lopatiek obežného kola vodnej turbíny, roztáča tieto lopatky a odovzdáva im svoju mechanickú energiu.

 Schéma vodnej elektrárne

 

 

Mechanická energia vody sa mení na mechanická energiu hriadeľa, tá sa následne mení pomocou elektrických generátorov na energiu elektrickú. S vysokou účinnosťou premieňa elektrický generátor vodnej elektrárne energiu mechanickú na energiu elektrickú. Elektrická energia sa v synchrónnom generátore vytvára indukciou rotujúceho magnetického poľa rotora do pevného vinutia statora generátora. Pre vytvorenie magnetického poľa rotora je potrebný budiaci jednosmerný prúd, ktorý je vyrábaný v budiči generátora.

Vyrobená elektrická energia sa prenáša pomocou elektrických sietí pozostávajúcich z rozvodných zariadení, z transformovní a cez rozvodné siete až ku konečnému spotrebiteľovi.

 

Vodné elektrárne sa členia podľa toho, pre aké spády a akým spôsobom vodný tok využíva:

  • Akumulačné VE - ich súčasťou je veľká akumulačná nádrž
  • Derivačné VE - sú postavené na derivačnom kanále
  • Prietokové VE - prehradzujú pôvodné alebo nové koryto vodného toku
  • Prečerpávacie VE - v čase nízkej záťaže prečerpávajú vodu do vyššie položenej nádrže. V čase vyššej záťaže táto voda potom poháňa hydrogenerátor na výrobu elektrickej energie.
  • Kombinované VE